لینوم فلکس

دانستنیهای دکوراسیون › علمی 

انواع کاغذدیواری

۲۵ بهمن ۱۳۹۵
کاغذدیواری پوشش تزیینی است که برای پوشش دادن سطوح دیوارهای داخلی در ادارات، خانه‌ها و دیگر ساختمان‌ها استفاده می‌شود؛ کاغذدیواری یکی از جنبه‌های طراحی داخلی به شمار می‌آید. این نوع پوشش بیشتر به صورت رول و یا به صورت متری فروخته می‌شود و با چسباندن روی دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاغذ دیواری ها می‌توانند ساده (به صورت نقاشی) یا به صورت بافته‌شده (مانند آنگلیپتا) و یا با الگوهای گرافیکی ساخته شده‌ باشند.

روش‌های چاپ کاغذدیواری شامل چاپ سطحی، چاپ به‌وسیله حکاکی، چاپ سیلک ابریشمی، چاپ به صورت دیجیتالی و یا چاپ به وسیله ماشین چاپ چرخشی است.

انواع اصلی کاغذدیواری
کاغذدیواری از منسوج نبافته (نان وون): مواد تشکیل دهندهٔ کاغذدیواری غیر بافته شده از مخلوط الیاف فیبر سلولوزی بلند و الیاف نساجی در دستگاه کاغذ تولید شده است. این شبکه به وسیلهٔ مواد آکرلیک تقویت شده و به کمک رنگدانه‌ها یک نوع تاری ایجاد می‌کنند. افزودنی‌های خاص هم جهت ایجاد رطوبت، استحکام و قدرت جذب مورد استفاده قرار می‌گیرند. غیر بافته شده‌ها موادی را ایجاد کردند که از لحاظ ابعاد و اندازه تغییر شکل نمی‌دهد؛ بنابراین رطوبت مانند چسبی عمل می‌کند که بتوان کاغذدیواری را بر روی دیوار نصب نمود. این تکنیک بسیار در وقت نصاب صرفه جویی نموده و نصاب دیگر نیازی به دوباره چسب زدن کاغذدیواری و منتظر ماندن برای تکهٔ بعدی حین نصب ندارد. کاغذدیواری های غیر بافته شده نصب بسیار آسانی دارند و دوباره نیز قابل استفاده می‌باشند. زیرا حالت خود را به خاطر مواد چسبنده‌ای که در پشت کاغذ هست از دست نمی‌دهند، مواقعی که نیاز به برداشتن کاغذدیواری جهت انجام برخی امور مانند تعمیر سیستم تأسیسات و برق که پشت کاغذدیواری در دیوار تعبیه شده‌اند است، می‌توان کاغذدیواری را از دیوار جدا نموده و دوباره نصب نمود.
کاغذدیواری با روکش وینیل: این کاغذدیواری ماده‌ای کاغذی دارد که بر روی آن رویهٔ طرح دار با نمونهٔ وینیل آکرلیک و یا پلی وینیل کلراد (پی وی سی) اسپری و یا روکش شده است. این نمونه از کاغذدیواری ها در دستهٔ کاغذدیواری هایی با قابلیت شستشو و ضد لک طبقه‌بندی می شوندو برای اکثر فضاها قابل استفاده می‌باشند. این نمونه از نمونهٔ سادهٔ آن بسیار در برابر چربی و رطوبت مقاوم تر است و حتی برای استفاده در آشپزخانه ها نیز مناسب است.
کاغذدیواری با روکش پارچه‌ای: این کاغذدیواری یک مادهٔ سبک وینیل از آکرلیک و یا وینیل مایع دارد. لایهٔ طرح دار آن روی این روکش چاپ شده است. عموماً این کاغذدیواری سبکتر است و برای استفاده در فضاهایی که رطوبت کمتری دارند مانند نشیمن مناسب است.
کاغذدیواری با وینیل سخت و جامد: این نوع از کاغذدیواری‌ها یک لایهٔ کاغذی لمینیت شده توسط یک روکش وینیلی جامد پوشش می‌دهد.
این نمونه کاغذدیواری ها از آنجاییکه سطح طرح دار آنها روکش وینیلی بسیار قوی دارند کاملاً مقاوم هستند. این کاغذدیواری ها هم در دسته‌بندی کاغذدیواری های قابل شستشو و قابل کنده شدن قرار می‌گیرند. کاغذدیواری با روکش وینیل جامد یا سخت در بسیاری از محیط‌های خانه که ممکن است رطوبت و چربی و لکه بگیرد قابل استفاده می‌باشد اما جهت استفاده در کارگاه‌ها و انباری‌ها و محیط‌هایی که تماس فیزیکی با کاغذ ایجاد می‌شود مناسب نمی‌باشند.

کاغذدیواری های وینیل فابریک بک: در این کاغذدیواری ها لایه‌ای پوشیده از وینیل سخت روی سطح دکوراتیوشان لمینیت شده است. انواع اصلی آن در زیر معرفی شده‌اند:
- کاغذدیواری با وینیل سخت یا جامد: این کاغذدیواری شامل یک نوار وینیلی است که بر روی لایهٔ پارچه‌ای یا کاغذی لمینیت شده است؛ و عموماً بسیار مقاوم تر از نمونه‌هایی است که در بالا به آن اشاره شد زیرا وینیل از نوع جامد است و از نوع مایع آن استفاده نشده است. این گونه کاغذدیواری ها برای مشتریانی که به دنبال کاغذدیواری صد در صد قابل شستشو، ضد لک و مقاوم می‌گردند مناسب است.
- کاغذدیواری کاغذی: این نمونه از کاغذدیواری ها اشاره دارد به انواع کاغذدیواری‌هایی که پایهٔ کاغذی دارند که سطح طرح دار بر روی آنها چاپ می‌شود. درست است، کاغذدیواری ها روکش نشده‌اند، اما برخی روکشی دارند که بر روی جوهر کشیده شده و از آن محافظت می‌کند.
- کاغذدیواری های وینیلی نون وون (غیر بافته شده): این کاغذدیواری ها از یک کاغذ نون وون با یک صفحهٔ وینیلی تشکیل شده‌اند. زیرا آنها در مقابل آب بسیار مقاوم و غیرقابل نفوذ هستند، عمدتاً از این کاغذدیواری می‌توان در حمام و آشپزخانه استفاده نمود.

 


ثبت دیدگاه
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.

 ____         
 / ___|         
/ /___  __ _ ____ ___ 
| ___ \ / _` ||_ // __|
| \_/ || (_| | / / \__ \
\_____/ \__, |/___||___/
     __/ |     
    |___/      
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
در زمینه دانستنیهای دکوراسیون

بازگشت به علمی