نقش پرده در دکوراسیون

نقش پرده در دکوراسیون
تاریخ:
۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵
پرده یکی از تاثیر گذارترین و مهمترین ارکان دکوراسیون یک خانه است که دکوراتورها و خانم ها در دکوراسیون منزلشان معمولا حساسیت زیادی در انتخاب آن دارند.معمولا خانه ی ایرانی را پیدا نخواهید کرد که پرده بروی پنجره های آن نصب نشده باشد زیرا در فرهنگ ایرانی بسیار مهم می باشد و پرده را شاید بتوان جزئی از فرهنگ ایرانی دانست چرا که در بسیاری از کشورهای غربی و حتی آسیائی ترجیح می دهند هیچ چیز پنجره ها را نپوشاند.
نکاتی که باید در خرید و نگه داری پرده ها در نظر گرفته شود.

پرده ها انواع مختلفی دارند که بسیار تابع مد گرائی شده است. بطور مثال در سال های اخیر پرده های بلند که روی زمین امتداد پیدا می کنند مد شده است. نگه داری این پرده ها تقریبا کار مشکلی است و برای منازلی که بچه های کوچک دارند توصیه نمی شود. زیرا قسمتی از پرده که روی زمین قرار دارد محل تجمع گردو خاک و پرز فرش است که می تواند باعث بروز آلرژی و حساسیت شود و اگر این پرده ها رنگ های روشنی داشته باشند بعد از مدت کوتاهی تفاوت رنگ قسمت بالای پرده و پائینی کاملا مشهود است و از زیبائی پرده می کاهد.
پرده هایی که آویزهای پارچه ای لایه لایه و والان دارند نیز همین مشکل را دارند زیرا گردو خاکی که از طریق پنجره وارد خانه می شود لا به لای این پرده ها باقی می ماند، شستن پرده معمولا کار سختی است و معمولا بیشتر از 2 بار در سال مقدور نمی باشد. پس بهتر است از زیر پرده های ساده استفاده شود .پرده ها علاوه بر زیبائی و حفظ حریم شخصی تاثیر بسزائی در سلامت محیط دارند.با انتخاب و نصب مناسب پرده می توان دمای خانه را کنترل کرد و از هدر رفتن انرژی گرمائی در زمستان و ورود گرما در تابستان جلوگیری کرد. پرده های مخصوصی جهت این کار وجود دارند که از 2 لایه درونی و بیرونی تشکیل شده اند و از لحاظ ظاهر شبیه بقیه پرده ها می باشند فقط جنس پارچه های آنها اغلب پارچه هایی هستند که سازگاری خوبی با طبیعت دارند هر چند که در برخی از پارچه ها درصدی از پلاستیک جهت دوام بیشتر وجود دارد ولی هر چه درصد آن کمتر باشد بهتر است.
 

 رنگ پرده 

 
رنگی که برای پرده های یک منزل استفاده شده است نشانگر حالات روحی و احساسات افراد آن خانه است زیرا میزان نور هر قسمت از خانه بیشتر بوسیله پرده ها کنترل می شود. زیرا نور پردازی بخش بسیار مهمی از دکوراسیون را تشکیل می دهد.
بهتر است برای آرامش بیشتر و حفظ حریم خصوصی در اتاق های خواب از پرده های ضخیم تر با رنگ های تیره تر استفاده می شود. معمولا در انتخاب پرده های اتاق خواب از پرده هایی استفاده میشود که بدوم حلقه بروی میله ی بالای پنجره نصب بطور ثابت نصب می شوند.

 


در دکوراسیون اتاق نشیمن بیشتر از پرده های توری و یا ابریشمی با رنگ های شاد که بوسیله حلقه و آویز متصل می شود استفاده می شود.
در انتخاب رنگ این پرده ها باید دقت کافی را بخرج دهید تا کاملا با رنگ دیوارها و کاغذدیواریها مطابقت داشته باشند.
 
در اتاقهای پذیرائی که معمولا فضائی کلاسیک و سنگین است پرده های ضخیم با رنگ های تیره بیشتر مرسوم است.پرده های مخملی و یا ابریشمی انتخاب مناسبی برای این مکان ها می باشند .رنگ این پرده ها نیز باید بسیار با رنگ مبلمان و کاغذدیواریها اتاق همخوانی داشته باشد.

 


 
پرده آشپزخانه ها باید از جنسی کاملا متفاوت باشد که براحتی شسته شود و لکه را بر خود نگیرد چرا که بیشتر از سایر پرده ها کثیف می شودو نیاز به شستشوی بیشتری دارد.
بدلیل اینکه خانم ها ی خانه دار بیشتر اوقات روز خود را در آشپزخانه سپری می کنند بهتر است از جنس پرده نازک باشد تا امکان تابش نور را بدهد.
 
 
پرده اتاق کودک معمولا از پارچه های نخی و رنگی ساخته می شود .این پارچه ها براحتی شسته می شوند و هیچ گونه حساسیتی برای آن ها ندارند.در انتخاب رنگ این پرده ها حتما دقت شود که از رنگ های روشن و زنده استفاده شود و حتما قابلیت تابش نور را نیز داشته باشد.

 پرده محیط های اداری
در محیط های اداری بیشتر از پرده های کرکره استفاده می شود .کرکره ها انواع مختلفی دارند از جمله فلزی و چوبی  
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.