تعادل: اولین اصل طراحی داخلی خانه

تعادل: اولین اصل طراحی داخلی خانه
تاریخ:
۲۰ مرداد ۱۳۹۸
بسیاری از طراحان بزرگ دنیا بر این باور هستند که به تعداد انسان‌های روی کرهزمین طراحی داخلی برای خانه‌ها وجود دارد. به دیگر سخن با توجه به منحصربه‌فرد بودن سلایق و الگوهای رفتاری افراد، طراحی داخلی خانه‌ها نیز می‌تواند متفاوت و متنوع باشد. هر شخص می‌تواند با توجه به سلیقه و خط فکری خود المان‌هایی را به خانه خود اضافه کرده و طراحی داخلی خانه‌اش را منحصر‌به فرد و متمایز از دیگران کند. با توجه به همه این‌ها آشنایی با اصول اولیه طراحی داخلی مانند نسبت‌ها، مقیاس‌ها، تردد آسان، رنگ‌ها، الگوها، تکسچرها و فضا می‌تواند برای رسیدن به ایده‌آل‌های ذهنتان بسیار کاربردی باشد. دانستن این اصول به شما کمک می‌کند با تغییرات بسیار جزیی و کوچک به نتایج بزرگ وجذابی برسید و به طور کلی فضای خانه‌ی خود را مطلوب‌تر و زیباتر کنید. با توجه به آن‌چه گفته شد، ما در این سری از مقالات تلاش می‌کنیم با بیان این اصول اولیه طراحی داخلی، به شما کمک کنیم که به ایده‌ال‌های ذهنتان نزدیک‌تر شوید. پس اگر قصد دارید خودتان آستین‌ها را بالا زده و دستی به سر و شکل منزل‌تان بکشید، این سری از مقالات را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.
تعادل: نگذارید صفحه خانه‌تان واژگون شود
یک صفحه بزرگ را تصور کنید که بر روی یک میله فلزی قرار گرفته است. تا زمانی که وزن تقسیم شده بر روی این صفحه در تمام نقاط یکسان باشد، تعادل بر قرار است و صفحه واژگون نمی‌شود اما به محض این‌که یک نقطه از صفحه وزن بیشتری را تحمل کند، تعادل به هم خورده و صفحه واژگون می‌شود.
اتاق‌های خانه شما نیز به‌مثابه همین صفحه هستند. مادامی که وزن در تمام سطوح یکسان باشد، فضای اتاق دلنشین و زیبا خواهد بود اما اگر در یک گوشه متمرکز شود تعادل به هم خورده و حس نامطلوبی را در شما و سایرین ایجاد می‌کند. پس تا می‌توانید از انبار کردن وسایل، مبلمان، کمدها، میزها و... در یک طرف و یا یک گوشه از اتاق خودداری کنید. این‌کار باعث ایجاد عدم تعادل بصری شده و در بلندمدت تاثیرات بدی بر روی شما خواهد گذاشت.
تعادل متقارن: همه به صف شوید!
اگر در زمان طراحی داخلی چیدمان اشیا را طوری در نظر بگیریم که نسبت به یک محور یا خط دارای تقارن باشند، از تعادل متقارن محوری استفاده کرده‌ایم و  اگر نسبت به یک نقطه میانی دارای تعادل باشند، روش مورد استفاده " تعادل، متقارن شعایی " خواهد بود.
تعادل نامتقارن: شلوغی‌های متقارن
یادتان نرود منظور از تعادل این نیست که تمام اشیا در یک اندازه، رنگ و شکل بوده و در یک محور مشخص و منظم قرار بگیرند. گاهی‌اوقات بعضی از اشیا و تزیینات به صورت بی‌نظم در محیط قرار می‌گیرند اما در نهایت این بی‌نظمی نوعی نظم و تعادل را به بیننده القا می‌کند. در این حالت طراح سعی می‌کند با تکیه بر تعادل و ترکیب کلی طرح، بی‌نظمی موجود در طرح را به صورت یک الگو در طراحی مورد استفاده قرار دهد.
تعادل متقارن یا نامتقارن، مسئله این است.
اگر شما فضاهای آرام و منظم را ترجیح می‌دهید، باید در دکوراسیون خانه‌تان، تعادل متقارن یا رسمی را رعایت کنید. این نوع دکوراسیون با توجه به این‌که در نگاه اول حس نظم را به مخاطب القا می‌کند برای افرادی که به دنبال فضایی آرام و منظم می‌گردند، بسیار مناسب است. رسیدن به چیدمان متقارن کار دشواری نیست. کافی است که یک خط محوری خیالی را وسط اتاق ترسیم کنید و هریک از وسایل را در دو طرف اتاق به صورت متقارن قرار دهید. به طور مثال شما می‌توانید به راحتی و با استفاده از صندلیها، لاوست‌ها، مبلها، میزهای کنار مبلی و آباژورهای یکسان در دو طرف شومینه و یا تلویزیزون فضای متقارن و متعادلی ایجاد کنید. اما اگر به دنبال قدری شور و هیجان و خلاقیت هستید. به شما استفاده از تعادل نامتقارن را پیشنهاد می‌کنیم. در این فضا قرار نیست شومینه، پنجره، تلویزیون و یا هر چیز دیگری در مرکز اتاق باشد. در این فضا بهتر است از مبلمان و وسایل دکوری در شکل، اندازه و طرح و رنگ متنوع استفاده کنید. البته یادتان نرود که تعادل را برقرار کنید. با این‌که ایجاد تعادل با مبلمان و لوازم جانبی غیرمشابه کمی دشوار به نظر می‌رسد اما میتواند سرگرمکننده و در نوع خود منحصر به فرد باشد.
تاثیر رنگ‌ها و بافت‌ها را در ایجاد تعادل دست کم نگیرید
به جز نحوه چیدمان اجزا در خانه، رنگ‌ها و الگوها و بافت‌ها نبر دارای وزن هستند و در ایجاد تعادل در فضا نقش به سزایی را ایفا می‌کنند. نکته مهم این است که بدانید کجا و به چه میزان از رنگ‌ها و بافت‌ها استفاده کنید تا تعادل در فضا ایجاد شود. به طور مثال رنگ‌های تیره دارای وزن بیشتری نسبت به رنگ‌های روشن هستند و یا الگوهای شلوغ کاغذدیواری نسبت به الگوهای ساده آن وزن بیشتری به فضا می‌دهد. این قضیه در مورد بافت‌های زبر و سطوح صاف و صیقلی نیز به همین میزان صادق است. پارکت‌هایی که دارای بافت صیقلی و صافی هستند نسبت به پارکت‌هایی که دارای زبری و تکسچر خاص هستند وزن کمتری به فضا می‌دهند.
حرف آخر
برای این‌که طراحی اتاقتان را شروع کنید، در ابتدا باید آن را به 4 قسمت تقسیم کنید؛ سپس با توجه به این‌که می‌خواهید از تعادل متقارن و یا نامتقارن استفاده کنید، شروع به چیدن وسایلتان در این چهار قسمت کنید. باز هم تکرار می‌کنیم از قرار دادن تمام وسایل، مبلمان و نظایر این‌ها در یک نقطه جدا خودداری کنید. این نکته را فراموش نکنید که اگر هدف شما در نهایت این است که از نظر بصری وزنی متناسب و چشم نواز را فضا اضافه کنید باید علاوه بر رعایت اصول چیدمان متعادل به رنگ‌ها، طرح‌ها و بافت‌ها نیز توجه کنید.
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
5 مدل از جدیدترین کاغذ دیواری های دنیا
 ۰۲ شهریور ۱۳۹۸

5 مدل از جدیدترین کاغذ دیواری های دنیا

تکنولوژی با سرعت غیرقابل‎باوری در حال پیشرفت است و هر روز با حجم زیادی از فناوری‌ها و دستاوردهای جدید دنیا روبه‌رو می‌شویم. این قضیه در صنعت چاپ نیز به شدت به چشم می‎خورد. پیشرفت‎هایی که در این صنعت روی داده است، دست طراحان را باز گذاشته تا هر طرحی که مایل هستند ار روی کاغذ دیواری ...  ادامه مطلب 
اصول طراحی: ریتم و آهنگ را به خانه خود بیاورید
 ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

اصول طراحی: ریتم و آهنگ را به خانه خود بیاورید

همان‌طور که به فصل پاییز نزدیک‌تر می‌شویم، خیلی از ما به فکر این می‌افتیم که تغییراتی را در خانه خود ایجاد کنیم تا هم آن را از حالت یک‌نواختی خارج کرده و هم خود و خانه‌مان را برای رسیدن فصل جدید آماده کنیم. همان‌طور که در مقاله پیشین نیز به آن اشاره کردیم، ما در این سری از ...  ادامه مطلب 
استفاده از کاغذ دیواری های راه راه در دکوراسیون
 ۲۷ آذر ۱۳۹۷

استفاده از کاغذ دیواری های راه راه در دکوراسیون

درست مثل زمان انتخاب لباس، وقتی می خواهید کاغذ دیواری راه راه انتخاب کنید، باید بسیار مراقب باشید. در صورتیکه از کاغذ دیواری راه راه درست استفاده شود، می تواند طوری طراحی داخلی منزل شما را شگفت انگیز کند که باعث شود فک مهمان هایتان به زمین بیفتد!! اما در صورتیکه اشتباه استفاده شود، ...  ادامه مطلب 
دکوراسیون و احساسات افراد
 ۱۷ آذر ۱۳۹۷

دکوراسیون و احساسات افراد

اگر چه رابطه بین دکوراسیون و احساسات توجه زیادی را در دهه اخیر جلب کرده، این نوع از روانشناسی محیطی از هزاران سال پیش وجود داشته است مثل "واستو شاسترا" ی هندی ها، "فنگ شویی" چینی ها و غیره . به دلیل رشد علوم اعصاب، دانشمندان تحقیقات فراوانی در این مورد انجام داده و به نتایج خارق العاده ای دست ...  ادامه مطلب 
10 ترند دکوراسیون داخلی برتر در سال 2019
 ۰۵ آبان ۱۳۹۷

10 ترند دکوراسیون داخلی برتر در سال 2019

با توجه به پیشرفت های به دست آمده از تکنولوژی، همه انسانها در سراسر دنیا با استفاده از یک کلیک می توانند بدون مسافرت کردن، از شکل های زندگی در سراسر دنیا آگاه شوند. بسیاری از طراحی های جدید از فرهنگ های آسیایی و آفریقایی دور سرچشمه گرفته اند و در حال حاضر استفاده از این طرح ها در حال افزایش ...  ادامه مطلب