اصول طراحی: ریتم و آهنگ را به خانه خود بیاورید

اصول طراحی: ریتم و آهنگ را به خانه خود بیاورید
تاریخ:
۲۶ مرداد ۱۳۹۸
همان‌طور که به فصل پاییز نزدیک‌تر می‌شویم، خیلی از ما به فکر این می‌افتیم که تغییراتی را در خانه خود ایجاد کنیم تا هم آن را از حالت یک‌نواختی خارج کرده و هم خود و خانه‌مان را برای رسیدن فصل جدید آماده کنیم. همان‌طور که در مقاله پیشین نیز به آن اشاره کردیم، ما در این سری از مقالات طراحی داخلی، تلاش می‌کنیم با بیان اصولی کاربردی و مهم در طراحی داخلی به شما کمک کنیم که هم فضای خانه‌تان را به آن‌چیزی که در ذهنتان می‌گذرد نزدیک‌تر کنید و هم با استفاده از متدها و روش‌های اصولی طراحی، آرامش و حس خوب را به خانه خود بیاورید. در این سری از مقالات به شما نشان می‌دهیم که تنها با چند جابهجایی جزیی و یا تغییر کاغذ دیواری و کف پوش خانه‌تان چگونه می‌توانید تغییرات بزرگ و مثبتی در فضا ایجاد کنید. در مقاله قبل درباره تعادل در خانه و تاثیر آن بر محیط صحبت کردیم، این‌بار به سراغ ریتم و آهنگ در طراحی میرویم و به صورت کامل به آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.
ریتم وآهنگ را به خانه خود بیاورید.
شاید تا امروز فکر می‌کردید که ریتم فقط مربوط به موسیقی است و برای موسیقی‌دانان ریتم و آهنگ مهم است اما باید به شما بگوییم که همانطور که در موسیقی ریتم باعث میشود که اجزای مختلف یک قطعه موسیقی به بهترین شکل ممکن به یکدیگر مرتبط شوند و پیش بروند، در طراحی داخلی نیز رعایت ریتم همین کار را برای شما می‌کند.
رعایت ریتم در طراحی داخلی از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. داشتن ریتم باعث می‌شود در اولین نگاه هویت خانه شما در چشم و ذهن بیننده هک شود. به دیگر سخن اگر دنبال عاملی هستید که حس امنیت و آرامش را در فضای خانه‌تان به جریان بیندازد، باید سراغ ریتم بروید. اما ریتم چیست و چگونه میتوان آن را در فضا ایجاد کرد؟
در ابتدا لازم است به این موضوع اشاره کنیم که ریتم یکی از هفت رکن اصلی طراحی داخلی است. به کمک ریتم شما به فرد یک خط مشی می‌دهید. به دیگر سخن به او کمک میکنید تا نگاهش در مسیری که شما میخواهید به حرکت دربیاید. در ادامه به شما میگوییم که چگونه با اجرای چند تکنیک ساده ریتم را به خانه خود بیاورید:
تکرار: حس امنیت و ثبات ایجاد کنید
اگر می‌خواهید در فضای خانه خود حس امنیت و ثبات را ایجاد کنید، به سراغ تکنیک تکرار بروید.
اگر خانه‌تان در مراحل طراحی است، می‌توانید از المان نرده در ساخت آن استفاده کنید تا این حس را به خوبی ایجاد کرده باشید. اما اگر میخواهید خانه فعلیتان را با این تکنیک ریتمیک کنید، به سراغ کاشی‌ها، کف‌ پوش، کاغذ دیواری و تابلوها بروید.
به یاد داشته باشید که زمانی که شما از این تکنیک استفاده می‌کنید، این حس را در مخاطبتان ایجاد می‌کنید که فضا تحت کنترل، قابل پیشبینی و قابل اطمینان است. نکته تکمیلی این بخش این است که معمولا از این اصل، در اداره‌ها، بیمارستانها و مطبها برای جلب اعتماد افراد و ایجاد حس اطمینان استفاده میشود.
درجه بندی: پله پله تا ایجاد حس موزون
شما میتوانید با توجه به اینکه چه حسی را میخواهید به بیننده منتقل کنید، ریتمهای متفاوتی را ایجاد کنید. به طور مثال گاهی میخواهید ریتم موزون در فضا در جریان باشد، برای اینکار باید از یک المان و موضوع واحد، به صورت تکرارشونده استفاده کنید و یا مثلا دیوارهایتان را با یک رنگ اما تناژهای مختلف آن رنگ کنید و یا از کاغذ دیواری با طرحی ثابت استفاده کنید تا حس موزون بودن را منتقل کند.
به طور کلی از این روش برای ارتقا تدریجی یک کیفیت و یا یک ویژگی استفاده میشود تا چشم مخاطب را از یک نقطه به نقطه دیگر هدایت کرد. مثلا شما برای ایجاد فضای بازتر میتوانید با کاهش تدریجی یک تونالیته رنگی روی دیوارها این حس را ایجاد کنید. در این حالت سقف خانهتان نیز بلندتر به نظر خواهد رسید.
حس حرکت
با استفادع از نوع خاصی از وسایل و یا المانهای منحصربه‌فرد در چیدمان خانه میتوان ریتم حرکت و پویایی را ایجاد کرد. شما میتوانید با اشکال خاصی از مبلمان و یا گیاه‌ها و گلدان‌های متفاوت نگاه بیننده را در فضا به حرکت دربیاورید و حس پویایی و نشاط را در فضا ایجاد کنید. به طور مثال مبلمانی که به صورت نیم دایره هستند و یا گلدان‎هایی که به صورت دوار چیده می‌شوند چشم بیننده از نقطه‌ای به نقطه دیگر به حرکت درمیاورند.
تضاد: تکنیک قدیمی اما طلایی
تضاد را میتوان از قدیمیترین تکنیکهای موجود در دنیای طراحی برای ایجاد ریتم و آهنگ دانست. تضاد حس رقابت و سرزندگی را القا میکند. سادهترین راه برای اجرای این تکنیک، استفاده از رنگهای متضاد و یا بافت‎های متضاد است. به طور مثال کاغذ دیواری‌هایی با رنگ‌های متضاد میتوانند به شما در رسیدن به ریتم تضاد، کمک کنند و یا استفاده از چوب و فلز در دکوراسیون راه‌های تضمین‌شده‌ای برای ایجاد تضاد هستند.
طراحی خطی: مناسب برای اتاق مطالعه، کار و یا نشیمن
اگر دنبال ریتم مناسبی برای طراحی اتاق مطالعه، نشیمن و کارتان هستید، بهتر است سراغ طراحی خطی بروید. این روش ساده قدیمی و بسیار محبوب است. در طراحی خطی تمام وسایل، رنگها، المانها و ... به صورت افقی و یا عمودی قرار میگیرند و یک‌دیگر را قطع نمیکنند. خطوط افقی حتما باید با کف پوش ها و فرشها هماهنگ باشند و خطوط عمودی با اجزایی مثل گلدانها و مبلمان میتوانند هماهنگ باشند. به طور مثال از مبلمان با پایههای بلند استفاده کنید و یا گلدانهایی پایه دار را انتخاب کنید تا این ریتم را به خوبی حفظ کنید.
زندگی‌‎تان را ریتمیک کنید
امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد که با مفهوم ریتم و آهنگ در طراحی داخلی آشنا شده باشید. از آنجایی که ما، انسانهای مدرن، زمان بسیار زیادی از روز را در فضاهای بسته و ساختمان‎ها سپری میکنیم، آشنایی با این اصول طراحی میتواند کمک بسیار زیادی برای ایجاد حس مناسب در افراد کند. یادتان نرود که ایجاد ریتم در فضا لزوما کار پرهزینه‌ای نیست. شما میتوانید با استفاده از یک کاغذ دیواری مناسب و یا تابلو و قالیچهای کوچک همان حسی که میخواهید را در فضا ایجاد کنید.
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
5 مدل از جدیدترین کاغذ دیواری های دنیا
 ۰۲ شهریور ۱۳۹۸

5 مدل از جدیدترین کاغذ دیواری های دنیا

تکنولوژی با سرعت غیرقابل‎باوری در حال پیشرفت است و هر روز با حجم زیادی از فناوری‌ها و دستاوردهای جدید دنیا روبه‌رو می‌شویم. این قضیه در صنعت چاپ نیز به شدت به چشم می‎خورد. پیشرفت‎هایی که در این صنعت روی داده است، دست طراحان را باز گذاشته تا هر طرحی که مایل هستند ار روی کاغذ دیواری ...  ادامه مطلب 
تعادل: اولین اصل طراحی داخلی خانه
 ۲۰ مرداد ۱۳۹۸

تعادل: اولین اصل طراحی داخلی خانه

بسیاری از طراحان بزرگ دنیا بر این باور هستند که به تعداد انسان‌های روی کره‌زمین طراحی داخلی برای خانه‌ها وجود دارد. به دیگر سخن با توجه به منحصربه‌فرد بودن سلایق و الگوهای رفتاری افراد، طراحی داخلی خانه‌ها نیز می‌تواند متفاوت و متنوع باشد. هر شخص می‌تواند با توجه به سلیقه و خط فکری ...  ادامه مطلب 
استفاده از کاغذ دیواری های راه راه در دکوراسیون
 ۲۷ آذر ۱۳۹۷

استفاده از کاغذ دیواری های راه راه در دکوراسیون

درست مثل زمان انتخاب لباس، وقتی می خواهید کاغذ دیواری راه راه انتخاب کنید، باید بسیار مراقب باشید. در صورتیکه از کاغذ دیواری راه راه درست استفاده شود، می تواند طوری طراحی داخلی منزل شما را شگفت انگیز کند که باعث شود فک مهمان هایتان به زمین بیفتد!! اما در صورتیکه اشتباه استفاده شود، ...  ادامه مطلب 
دکوراسیون و احساسات افراد
 ۱۷ آذر ۱۳۹۷

دکوراسیون و احساسات افراد

اگر چه رابطه بین دکوراسیون و احساسات توجه زیادی را در دهه اخیر جلب کرده، این نوع از روانشناسی محیطی از هزاران سال پیش وجود داشته است مثل "واستو شاسترا" ی هندی ها، "فنگ شویی" چینی ها و غیره . به دلیل رشد علوم اعصاب، دانشمندان تحقیقات فراوانی در این مورد انجام داده و به نتایج خارق العاده ای دست ...  ادامه مطلب 
10 ترند دکوراسیون داخلی برتر در سال 2019
 ۰۵ آبان ۱۳۹۷

10 ترند دکوراسیون داخلی برتر در سال 2019

با توجه به پیشرفت های به دست آمده از تکنولوژی، همه انسانها در سراسر دنیا با استفاده از یک کلیک می توانند بدون مسافرت کردن، از شکل های زندگی در سراسر دنیا آگاه شوند. بسیاری از طراحی های جدید از فرهنگ های آسیایی و آفریقایی دور سرچشمه گرفته اند و در حال حاضر استفاده از این طرح ها در حال افزایش ...  ادامه مطلب